Header

P/F12-P/F15 Utomhus

Uppdaterat: 2015-19-01

Nya klubbrekord under säsongen i fet stil

Skicka gärna in synpunkter och eventuella rättelser på felaktigheter till sportchef@ifkville.se

Flickor 15
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
80m Julia Björkman 2000 10,18 2015 Världsungdomsspelen
100m Annika Andersson1975 12,81 1990
200m Julia Håkansson 1987 26,95 2002
300m Emma Jungmark 1987 43,49 2002
800m Beatrice Brink
1999 2,18,53 2014
1500m Beatrice Brink 1999 4:54.67 2014
2000m Beatrice Brink
1999 6:45.06
2014
3000m Cecilia Inghammar 1977 11.35.27 1992
1500m hinder Sara Overgaard 1998 5,24,53 2013 Göteborg
80mh 76cm Sara Hansson 1978 11,81 1991
100mh 76cm
300mh 76cm Ingrid Dryselius 48,44 1987
Höjd Malou Österberg 1982 1,63 1997
Stav Emma Josefsson 1981 3,20 1996
Längd Katarina Nordqvist 1976 5,08 1991
Tresteg Sara Josefsson 1984 10,94 1999
Kula 3kg Anna Olsson 1980 10,3 1993
Diskus 0,6kg Anna Olsson 1980 28,3 1993
Slägga 3,0kg Emma Jungmark 1987 20,56 2002
Spjut 400gr Annelie Johanson 1980 32,02 1994
Spjut 500gr Elin Eriksson 2000 26,62 2015 Sävedalsspelen
Sexkamp Alida Alivodic 1979 3291p 1993
4x80m Alfrida Kilvik
Mathilda Hammarqvist
Sofia Overgaard
Hilda Gyldén
2001 41,90 2016 Stockholm
4x100m Katarina Berglund 1976 50.66 1990
C Hansson 1976
Helen Lindquist 1975
Annika Andersson 1975
3x800m Alida Alivodic 1979 7,15,79 1994
Agneta Eiving 1979
Anna Behn
3x1000m
Flickor 14
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
80m Julia Björkman 2000 10,652014 Göteborg
100m Jessica Anderson 1991 13,37 2005
200m Julia Håkansson 1987 27,60 2001
300m Alfrida Kilvik 2001 44,67 2015 GM
600m Jessica Bolgert 1977 1,47,36 1990
800m Sofia Lilja 1988 2,20,39 2002
1500m Beatrice Brink 1999 5,02,80 2013 Lerum
2000m Beatrice Brink 1999 6,49,04 2013 Eksjö
60mh
80mh 76cm Sara Hansson 1978 11,81 1991
300mh
1500m hinder Sara Overgaard 1998 5,33,56 2012 Göteborg
Höjd Hilda Gylden 2001
1,60 2015 Ymerspelen
Stav Sara Josefsson 1984 2,80 1998




Längd Julia Björkman 2000 5,16 2014 Göteborg
Tresteg Alida Alivodic 1979 10,56 1993
Diskus 0,6kg Anna Olsson 1980 28,30 1993
Diskus 075kg Elin Fredriksson 2000 26,24 2014 Mölndal
Kula 3kg Anna Olsson 1980 10,30 1993
Slägga Elin Fredriksson 2000 22,04 2014 Mölndal
Spjut 400gr Annelie Johansson 1980 32,02 1994
Spjut 500gr Elin Fredriksson 2000 31,91 2014 Lerum
Sexkamp Alida Alivodic 1979 3291p 1993
4x80m Jennie Larsson 1976 42,00 1990
Angelica Krantz 1976
Jessica Bolgert 1977
Katarina Berglund 1976
4x100m
3x800m Alida Alivodic 1979 7,30,62 1993
Agneta Eiving 1979
Anna Behn 1979
3x1000
Flickor 13
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
60m Alma Svanberg 2002 8,22 2015 GM
80m Jessica Andersson 1991 10,80 2004
200m Jessica Andersson 1991 27,40 2004
300m Isabelle Melin 1998 49,65 2011 Kungsbacka
600m Alma Svanberg 2002 1,43,09 2015 Sävedalsspelen
800m Beatrice Brink 1999 2,37,78 2012 Kungälv
1500m Beatrice Brink 1999 5,05,43 2012 Ängelholm
2000m Felicia Buiten 1998 7,21,16 2011 Kungsbacka
60mh 76cm Elin Fredriksson 2000 10,12 2013 Göteborg
200mh Elin Fredriksson 2000 32,06 2013 Lerum
1500m hinder Felica Buiten 1998 5,38,42 2011 Lidköping
Höjd Åsa Bladinge 1982 1,54 1995
Stav Nathalie Lemark 2000 2,15 2013 Eksjö
Sofia Overgaard 2001 2,61 2014 Världsungdsspel. Göteborg
Längd zon Annika Johansson 1980 4,90 1993
Jessica Andersson 1991 4,90 2004
Tresteg zon Julia Björkman 2000 10,52 2013 Eksjö
Kula 20,kg Calista Ezeh 2003 11,59 2016 Högby
Diskus 0,6kg Anna Olsson 1980 28,30 1993
Slägga 2,0kg Linda Wilén 1988 20,84 2001
Spjut 400gr Johanna Sköldborg 2000 35,64 2013 Mölndal
Femkamp Felica Buiten 1998 3579p 2011 Uddevalla
Alfrida Kilvik 2001 3751p 2014 Göteborg
5x60m Emilia Valton, Hilda Gyldén, Sofia Overgaard, Alfrida Kilvik, Emelie Greby 2001 42,51 2014 Stenungsundsspelen
4x80m
3x600m
Flickor 12
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
60m Jennie Larsson 1976 8,44 1988
80m Elin Fredriksson 2000 11,14 2012 Sävedalen
100m Jenny Kjeldsén 1978 14,9 1990
200m Klara Malmqvist 2003 28,90 2015 Göteborg
600m Monica Sandersson 1981 1,47,21 1993
800m Monica Sandersson 1982 2,27,84 1993
1000m Jessica Bolgerth 1977 3,23,87 1989
1500m Frida Lilja 1992 5,21,47 2004
60mh 76cm Annika Johansson 1980 10,78 1992
60mh 68,6cm Matilda Thorsson 2003 10,48 2015 Helsingborg
Höjd Alida Alivodic 1979 1,41 1991
Stav Sofia Overgaard 2001 2,2 2013 Varberg
Längd zon Jennie Larsson 1976 4,71 1988
Tresteg zon Alida Alivodic 1979 9,88 1991
Kula 2,0kg Johanna Sköldborg 2000 10,07 2013 Sävedalen
Diskus 0,6kg Linda Wilén 1980 21,88 2000
Slägga 2,0kg
Spjut 400gr Linda Wilén 1980 26,21 2000
Boll 300gr Annica Johansson 1980 40,58 1992
Femkamp Katarina Berglund 1976 2448p 1988
Linda Olsson 1980 3934p (ny tabell 1992) 1992
5x60m Linda Olsson 1980 42,77 1992
Petra Sundberg 1980
Annica Johansson 1980
Annelie Johansson 1980
Anna Olsson 1980
4x100m
3x800m Agneta Eiving 1979 7,39,10 1991
Monica Sandersson 1981
Alida Alivodic 1979
3x1000m
Pojkar 15
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
80m Arvid Mägi Theorin 2001 9,79 2016 Göteborg
100m Daniel Norgren 1990 11,45 2005
200m Daniel Norgren 1990 23,38 2005
300m Arvid Mägi Theorin 2001 38,41 2016 Göteborg
600m Daniel Norgren 1990 36,28 2005
800m Christoffer Wockartz 2000 2,09,92 2015 Stonehill Games
1000m Per Westling 1967 2,04,20 1982
1500m
2000m Tobias Rydén 2001 7.22,19 2016 Göteborg
3000m
80mh 84cm Mohammad Al Masri 2001 12,22 2016 Varberg
100mh 84cm Gustav Eriksson 1998 14,82 12/13 Arvika
300mh 76cm Martin Persson 1980 42,45 1995
1500m hinder Tom Berensson 2001 5.02,562016 Lidköping
Höjd Philip Ryding 2001 1,782016 Helsingborg
Stav Martin Persson 1980 3,55 1995
Längd Mattias Wassén 1976 5,96 1990
Tresteg Villu Haavasalu (Tveksamt res) 1940 13,27 1953
Kula 4,0 kg Arvid Mägi Theorin 2001 16,37 2016 Göteborg
Diskus 1,0 Arvid Mägi Theorin 200151,61 2001 Vellinge
Slägga 4,0kg Andreas Karlsson 1977 40,86 1995
Spjut 600gr Tom Berensson2001 37,36 2016 Lidköping
Sexkamp Lars-Erik Ljung 1966 3632p 1980
Åttakamp Gustav Eriksson 1998 3178,00 12/13 Varberg
4x80m Mohammad Al Masri 2001 37,362016 Stockholm
Erik Buiten 2001
Philip Ryding 2001
Arvid Mägi Theorin 2001
4x100m ?? Katarina Berglund 1976 50.66 1990
C Hansson 1976
Helen Lindquist 1975
Annika Andersson 1975
3x800m Tobias Rydén
Melvin Johansson
Tom Berensson
2001 7.04,68 2016 Stockholm
Pojkar 14
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
100m Danile Norgren 1990 11,96 2004
200m Anders Norgren 1992 25,07 2006
300m Desmond Manu 1992 38,00 2006
600m Erik Göransson 1975 1,31,09 1989
800m Erik Göransson 1975 2,06,79 1989
1000m Christer Ljung 1957 2,37,60 1971
1500m
2000m Erik Göransson 1975 5,58,52 1989
3000m Christer Ljung 1957 9,11,20 1971
80mh Philip Ryding 2001 12,75 2015Falköping
100mh 84cm Gustav Eriksson 1998 15,27 2012 Ängelholm
300mh 76cm Gustav Eriksson 1998 45,04 2013 Ängelholm
1500m hinder
Höjd Philip Ryding 2001 1,67 2015 Göteborg
Stav Arvid Mägi Theorin 2001 3,56 2015 Lidköping
Längd Mattias Wassén 1976 5,96 1990
Tresteg Villy Havasalu 1940 13,27 1953
Kula 4,0 kg Arvid Mägi Theorin 2001 12,72 2015 Lidköping
Diskus 1,0 Arvid Mägi Theorin
2001 34,66 2015 Helsingborg
Slägga 4,0kg Toni Ursulic 1974 27,28 1988
Spjut 600gr Sebastian Hallin 1981 42,30 1995
Åttakamp Gustav Eriksson 1998 2997p 2012 Stenkullen
4x80m Oliver Trifunovski 1975 39,37 1989
Claess Johansson 1975
Christoffer Rosenblad 1975
Mattias Wassén 1976
4x100m Bo Philipsen 1967 50,39 1981
Christian Svensson 1968
Hans Jacobsson 1967
Augusto Micheloni 1967
3x800m Johan Wettergren 1975 6,50,18 1989
Peder Bolgerth 1975
Erik Göransson 1975
3x1000m Sören Hellmark 1958 8,39,00 1972
Mats Holgerson 1958
Per Karlsson 1958
Pojkar 13
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
60m Fabian Steene 2003 7,902016 Högby
200m Anders Norgren 1992 25,36 2005
200mh 76,20cm Philip Ryding 2001 31,08 2014 Varberg
600m Alexander Palm 1989 1,36,79 2002
800m
1500m Elias Brink 2001 4,46,73 2014 Uddevalla
1500m hinder
60mh 76cm Axel Henriksson 2002 9,68 2015Göteborg
Höjd Fabian Steene2003 1,65 2016 Helsingborg
Stav Martin Persson 1980 3,35 1993
Längd zon Fabian Steene 2003 5,53 2016 Helsingborg
Tresteg zon Mattias Wassén 1976 11,19 1989
Kula 3,0 kg Fabian Steene 2003 12,73 2016 Högby
Arvid Mägi Theorin 2001 12,45 2014 Uddevalla
Diskus 0,6kg Joel Gyden 2000 31,96 2013 Eksjö
Arvid Mägi Theorin 2001 35,33 2014 Lerum
Slägga 3,0kg Fredrik Grund 2002 21,15 2015 Göteborg
Spjut 400gr Mattias Wassén 1976 41,5 1989
Femkamp Gustav Eriksson 1998 4234p 2011 Lerum
4x80m
3x600m
Pojkar 12
Gren Namn Född Resultat Datum Plats
60m Mattias Wassén 1976 8,32 1988
80m Gustav Eriksson 1998 11,61 2010
Philip Ryding 2001 11,55 2013
200m Alex Danborg 1992 28,88 2004
600m Mattias Wassén 1976 1,40,80 1988
800m Alex Danborg 1992 2,17,95 2004
1000m Ralph Hansson 1962 3,01,80 1974
1500m Alex Danborg 1992 4,55,21 2004




60mh 76cm Axel Henriksson 2002 9,82 2014 Göteborg
Höjd Fabian Steene 2003 1,53 2015 Göteborg
Stav Arvid Mägi Theorin 2001 2,21 2013
Längd zon Mattias Wassén 1976 5,22 1988
Tresteg zon Martin Persson 1980 10,12 1992
Kula 3,0 kg Thomas Stridh 1970 11,06 1982
Diskus 0,6kg Johan Lindh 1974 24,24 1986
Slägga 3,0kg Fabian Steene 2003 21,57 2015 Göteborg
Spjut 400gr Mattias Wassén 1976 38,00 1988
Boll 300gr Martin Olsson 1990 43,62 2000
Femkamp Mattias Wassén 1976 4231p 1988
5x60m Andreas Wennerbäck 1976 41,70 1988
Mattias Wassén 1976
Magnus Lundgren 1976
Patrik Insulan 1976
Andreas Argirakis 1976
4x100m
3x800m Thomas Johansson 1981 8.09,46 1993
Tonny Turner 1981
Henrik Järlebrandt 1981
3x1000m Christian Svensson 1968 9.56,10 1980
Bjarne Bäcklund 1968
Thomas Carlsson 1968
Md arra
Md go teborgsvarvet 2017
Md kvilles va rta vling 2017
Md logga friisk 16
Md smc
SMC
Md jubileumslopp
Md lindholmenstafetten
Springigbg 550x125
Md sam
Md brain athletics
Md ska rmavbild 2016 03 15 kl. 09.30.29
Md waterfront hotel
Md radison
Md nw logo
Md osteopat
Md md sponsorhuset
Md friskis logo
Md idrottens bingo logo
OM ni spelar, tänk på IF Kville :-)
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub