Header

P/F16 - M/K Utomhus

Uppdaterat: 2015-09-01

Nya klubbrekord under säsongen i fet stil

Skicka gärna in synpunkter och eventuella rättelser på felaktigheter till sportchef@ifkville.se

Flickor 16
Gren Namn Född Resultat År Plats
100m Natalie Smilevska 1999
14,18 2015 Sävedalsspelen
200m
400m Sara Overgaard 1998 62,18 2014
800m Beatrice Brink
1999
2.13,08 2015 Stockholm
1500m Beatrice Brink
1999
4.37,18 2015 Karlskrona
3000m Beatrice Brink 1999 10,32,87 2015 Karlskrona
100mh Julia Håkansson 1987 15.65 2003
300mh Katarina Berglund 1976 45.79 1992
1500m hinder Sara Overgaard 1998 5,23,87 2014
Höjd
Stav
Längd
Tresteg
Kula Helen Lindquist 1975 9.72 1991
Maria Andersson 1977 9.45 1993
Linda Olsson 1980 10.97 1996
Diskus
Slägga Linda Olsson 1980 32.84 1996
Spjut
Sjukamp Julia Håkansson 1987 4191 p 2003
4x100m
1000m
3x800m Alida Alivodic 1979 7.07.12 1995
Anna Behn 1979
Agneta Eiving 1979
Flickor 17
Gren Namn Född Resultat År Plats
100m Charlotta Hansson 1972 12.30 1989
200m Charlotta Hansson 1972 24.81 1989
400m Emma Ljungmark 1987 58.53 2004
800m
1500m Marie Nilsson 1966 4.55.9 1983
3000m
100mh
300mh
400mh Jeanette Stenborg 1967 66.65 1984
Cecilia Lindström 1980 65.04 1997
2000m hinder
Höjd Helen Lindquist 1975 1.66 1992
Stav Emma Josefsson 1981 3.50 1998
Längd Sofie Andersson 1981 5.69 1998
Tresteg Sofie Andersson 1981 11.70 1998
Kula
Diskus Maria Andersson 1977 37.16 1994
Slägga

Emma Jungmark

1987 18.74 2004
Spjut Therese Olsson 1980 32.10 1992
Sjukamp

Helen Lindqvist

1975 3812 p 1992
4x100m
Flickor 19
Gren Namn Född Resultat År Plats
100m Marie Belfrage 1966 12.16 1984
200m Marie Belfrage 1966 24.74 1984
300m Charlotta Hansson 1972 40.50 1991
400m Charlotta Hansson 1972 55.35 1991
800m Anna Behn 1979 2.15.46 1997
1500m Anna Behn 1979 4.40.76 1998
5000m Paulina Rundgren 1971 10.50.3 1989
10000m
100mh Helen Lindqvist 1975 15.25 1993
300mh Sara Mangs 1975 47.71 1993
2000m hinder
Höjd Helen Lindquist 1975 1.66 1992
Stav Emma Josefsson 1981 3.62 1999
Längd Sofie Andersson 1981 5.84 1999
Tresteg Sofie Andersson 1981 11.06 1999
Kula Lill Mansaas 1968 9.02 1986
Diskus Helen Kilander 1965 21.26 1983
Slägga
Spjut Ingrid Dryselius 1972 32.76 1990
Ingrid Dryselius 1972 34.86 1991
Sjukamp
Tiokamp
4x100m Pernilla Sterner 1966 48.83 1984
Marie Belfrage 1966
Jeanette Stenborg 1967
Charlott Sörqvist 1966
1000m Pernilla Sterner 1966 2.18.47 1984
Charlott Sörqvist 1966
Marie Belfrage 1966
Jeanette Stenborg 1967
4x400m Charlott Sörqvist 1966 4.15.38 1984
Rebecka Lafranz 1968
Marie Belfrage 1966
Jeanette Stenborg 1967
3x800m
Kvinnor 22
Gren Namn Född Resultat År Plats
100m Marie Belfrage 1966 12.16 1984
200m Marie Belfrage 1966 24.74 1984
300m Josefine Dahlqvist 1988 42.97 2009
400m

Charlotta Hansson

1972

55.35 1991
800m Linda Gunnarsson 1977 2.15.08 1997
1500m Linda Gunnarsson 1977 4.41.26 1997
3000m Christin Johansson 1978 10.02.6 2000
5000m Christin Johansson 1978 17.08.5 1999
10000m
100mh

Helen Lindquist

1975 15.25 1993
400mh

Jeanette Stenborg

1967 66.65 1984
2000m hinder
Höjd

Helen Lindquist

1975 1.66 1992
Stav

Emma Josefsson

1981 3.62 1999
Längd Johanna Aalto 1989 5.86 2011 Göteborg, Ullevi
Tresteg Sofie Andersson 1981 11.74 2003
Sara Sköldin 1985 12.11 2006
Kula

Maria Andersson

1977 9.45 1993
Diskus

Maria Andersson

1977 37.16 1994
Slägga Maria Andersson 1977 27.04 1998
Spjut

Ingrid Dryselius

1972 34.86 1991
Sjukamp

Helen Lindquist

1975 3812p
Tiokamp
4x100m

Pernilla Sterner

1966 48.83 1984

Marie Belfrage

1966

Jeanette Stenborg

1967

Charlott Sörqvist

1966
4x400m Ulla Heggeman 1960 4.06.07 1990
Karin Johnson 1961
Susanne Stenberg 1967
Charlotta Hansson 1972
3x800m
Kvinnor
Gren Namn Född Resultat År Plats
100m

Marie Belfrage

1966 12.16 1984
150m Anette Persson 1985 19.43 2010
200m

Marie Belfrage

1966 24.74 1984
300m

Charlotta Hansson

1972 40.50 1991
400m

Charlotta Hansson

1972 55.35 1991
800m Ulla Heggerman 1960 2.10.33 1991
1000m Karin Johnson 1961 2.55.52 1993
1500m Christin Johansson 1978 4.23.34 2007
1 mile Karin Johnson 1961 5.13.40 1991
3000m Christin Johansson 1978 09.02.33 2006
5000m Christin Johansson 1978 15.46.89 2005
10000m Christin Johansson 1978 34.41.6 2003
Halvmaraton Christin Johansson 1978 1.15.24 2003
Maraton Karin Schön 1962 2.38.22 2003
100mh

Helen Lindquist

1975 15.25 1993
300mh

Katarina Berglund

1976 45.79 1992
400mh

Cecilia Lindström

1980 65.04 1997
2000m hinder Christin Johansson 1978 6.35.13 2005
300m hinder Christin Johansson 1978 9.38.55 2007 Svenskt rekord
Höjd

Helen Lindquist

1975 1.66 1992
Stav

Emma Josefsson

1981 3.62 1999
Längd Sofie Andersson 1981 6.06 2004
Tresteg

Sara Sköldin

1985 12.11 2006
Kula

Helen Lindquist

1975 9.72 1991
Diskus

Maria Andersson

1977 37.16 1994
Slägga Maria Andersson 1977 27.04 1998
Spjut Ingrid Dryselius 1972 34.86 1991
Sjukamp

Helen Lindquist

1975 3812p 1992
Castorama Sofie Ström 1987 1603p 2012
4x100m

Pernilla Sterner

1966 48.83 1984

Marie Belfrage

1966

Jeanette Stenborg

1967

Charlott Sörqvist

1966
1000m
(Svensk stafett) Charlott Sörqvist 1966
Marie Belfrage 1966
Jeanette Stenborg 1967
4x400m Ulla Heggeman 1960 4.06.07 1990
Karin Johnson 1961
Susanne Stenberg 1967
Charlotta Hansson 1972
3x800m
4x800m Ulla Heggman 1960 9.16.37 1990
Karin Johnson 1961
Anette Fischer 1956
Susanne Stenberg 1967
Castorama Mixad Klubbtävling 12 personer* 16.686 p 2012
Pojkar 16
Gren Namn Född Resultat År Plats
60m
100m Mikael Nordström 1967 10.87 1983
200m
400m
800m
1500m
3000m
100mh Andreas Karlsson 1977 15.27 1993
300mh Mikael Nordström 1967 38.56 1983
2000m hinder
Höjd Axel Hjelmqvist 1998 170 13/14
Stav Fredrik Persson 1976 4.42 1992
Längd
Tresteg Villy Haavasalu 1940 12.94 1956
Kula Leif Persson 1940 14.36 1956
Diskus
Slägga Henrik Hamnebo 1976 32.52 1992
Spjut Andreas Kohn 1980 60.60 1996
Tiokamp
4x100m Claes Pettersson 1967 44.68 1983
Mikael Nordström 1967
Hans Jacobsson 1967
Augusto Micheloni 1967
1000m Augusto Micheloni 1967 2.01.68 1983
Hans Jacobsson 1967
Mikael Nordström 1967
Claes Pettersson 1967
3x800m Stefan Strand 1975 6.00.58 1991
Johan Wettergren 1975
Erik Göransson 1975
3x1000m Christian Svensson 1967 8.03.43 1983
Mats Lundström 1967
Jonas Lisper 1967
Pojkar 17
Gren Namn Född Resultat År Plats
60m Björn Mattsson 1992 7.52 2009
100m Chidozie Abika 1997 11,78 13/14
200m Daniel Norgren 1990 22.07 2007
400m Kristian Svensson 1968 48.46 1985
800m Kristian Svensson 1968 1.52.39 1985
1500m Christer Ljung 1957 4.49.6 1974
3000m Christer Ljung 1957 8.23.2 1974
5000m Dan Karlsson 1955 14.39.4 1972
100mh
300mh
2000m hinder Edin Akivodic 1976 6.09.08 1975
Höjd Robert Strangertz 1961 1.97 1978
Stav
Längd Martin Persson 1980 6.31 1997
Tresteg
Kula
Diskus Ove Schelin 1940 45.95 1957
Slägga
Spjut Andreas Kohn 1980 60.60 1996
Tiokamp Martin Persson 1980 5780 p 1997
4x100m
1000m
3x800m
3x1000m
Pojkar 19
Gren Namn Född Resultat År Plats
100m Anders Prytz 1960 10.83 1978
150m Patrik Andersson 1991 35.36 2010
200m Patrik Andersson 1991 21.75 2010
300m Patrik Andersson 1991 35.36 2010
400m
800m
1000m Christer Ljung 1957 2.26.0 1975
1500m Christer Ljung 1957 3.49.1 1975
5000m
10000m Sören Hellmark 1958 31.23.8 1976
110mh Jonas Prytz 1966 15.65 1984
300mh Erik Lindahl 1990 39.08 2009
2000m hinder Johan Wettergren 1975 6.02.87 1993
Höjd Rune Andersson 1942 1.95 1960
Oskar Rybo 1989 1.95 2008
Stav Fredrik Persson 1976 4.55 1994
Längd Leif Persson 1937 6.54 1955
Tresteg Gösta Lindahl 1937 13.71 1955
Gösta Lindahl 1938 13,92 1956
Kula Leif Persson II 1940 14.85 1958
Diskus
Slägga Andreas Kohn 1979 61.20 1997
Spjut Andreas Kohn 1979 61.54 1998
Tiokamp Henrik Hamnebo 1976 5056p 1994
4x100m Claes Pettersson 1967 43.45 1985
Mikael Nordström 1967
Hans Jacobsson 1967
Jonatan McKee 1968
4x400m Hans Jacobsson 1967 3.19.32 1985
Christian Svensson 1968
Mikael Nordström 1967
Jonatan McKee 1968
3x800m Johan Wettergren 1975 5.52.26 1993
Erik Göransson 1975
Stefan Strand 1975
Män 22
Gren Namn Född Resultat År Plats
60m Niklas Sjöstrand 1976 6.85 1998
100m Niklas Sjöstrand 1976 10.60 1998
150m Shahbaz Safdar 1992 16.24 2012 Lerum
200m Niklas Sjöstrand 1976 21.24 1998
300m Erik Lindahl 1990 35.88 2010
400m Christian Svensson 1968 48.46 1985
800m Stefan Strand 1975 1.52.08 1998
1500m Curt-Roland Ljung 1952 3.48.9 1974
3000m Curt-Roland Ljung 1952 8.22.4 1974
5000m Curt-Roland Ljung 1952 14.28.4 1974
110mh Robert Kronberg 1976 13.61 1998
400mh Erik Lindahl 1990 52.75 2011
2000m hinder Thomas Karlsson 1968 5.55.76 1989
Höjd Fredrik Sangberg 1990 2.09 2012 JSM Sollentuna
Stav Simon Gyllensten 1992 5.05 2012 Karlskrona
Längd Robert Kronberg 1976 7.52 1997
Tresteg
Kula Sten Sjölander 1917 13.12 1938
Diskus Algot Kristiansson 1921 42.08 1943
Slägga Keijo Hiltonen 1946 55.94 1977
Spjut
Tiokamp Henrik Hamnebo 1976 6180 p 1998
4x100m Tomas Greiner 1977 41.44 1998
Niklas Sjöstrand 1976
Anders Nilsson 1978
Robert Kronberg 1976
4x400m Jonathan McKee 1968 3.18.56 1988
Hans Jacobsson 1967
Marc Mörén 1968
Christian Svensson 1968
4x1500m Mats Holgersson 1958 15.40.32 1979
Christer Ljung 1957
Gunnar Sasse 1957
Sören Hellmark 1958
Män
Gren Namn Född Resultat År Plats
60m
100m Robert Kronberg 1976 10.60 2004
150m
200m Niklas Sjöstrand 1976 21.24 1998
300m Lars Fridén 1986 35.32 2008
400m
600m Björn Hellgren 1962 1.36.29 2012 Speedy Gonzales
800m Stefan Strand 1975 1.52.08 1998
1000m
1500m Curt-Roland Ljung 1952 3.48.9 1974
1 mile Curt-Roland Ljung 1952 4.09.9 1975
2000m Sören Hellmark 1958 5.23.31 1982
3000m Sören Hellmark 1958 8.15.7 1983
5000m Sören Hellmark 1958 13.56.18 1982
10000m Sören Hellmark 1958 29.41.19 1984
25000m Jan Stensson 1957 1.23.22 1981
Halvmaraton Sören Hellmark 1958 1.05.04 1988
Maraton Sören Hellmark 1958 2.15.50 1988
60mh Robert Kronberg 1976 7.66 2009
110mh Robert Kronberg 1976 13.35 2001 Svenskt Rekord
200mh Robert Kronberg 1976 23.34 2008
400mh
Erik Lindahl
1990
52.75
2011
2000m hinder Jan-Eric Johanson 1955 5.50.8 1974
3000m hinder Curt-Roland Ljung 1952 8.53.2 1977
Höjd Daniel Johansson 1973 2.14 1998
Stav
Längd
Tresteg Pierre Andersson 1967 15.83 1998
Kula Philip Åman 1977 14.80 2010
Diskus Philip Åman 1977 48.33 2002
Slägga Keijo Hiltonen 1946 55.94 1977
Spjut (gamla) Rune Fredrilsson 1920 63.24 1946
Tiokamp
Castorama Daniel Korhonen 1976 2487 p 2008
4x100m Tomas Greiner 1977 41.44 1998 Står även under M22
Niklas Sjöstrand 1976
Anders Nilsson 1978
Robert Kronberg 1976
1000m Anders Prytz 1960 2.01.41 1983
(Svensk stafett) Marc Mörén 1968
Göte Green 1955
Tarmo Luotonen 1960
4x400m Jonathan McKee 1968 3.18.56 1988 Står även under M22
Hans Jacobsson 1967
Marc Mörén 1968
Christian Svensson 1968
3x800m Timo Ohrankämmen 1967 6.09.00 1991
Urban Nilsson 1968
Henrik Sandsjö 1974
4x800m Dennis Olsson 1947 7.40.40 1974
Christer Ljung 1957
Curt-Roland Ljung 1952
Ronny Lindblom 1949
4x1500m Mats Holgersson 1958 15.40.32 1979 Står även under M22
Christer Ljung 1957
Gunnar Sasse 1957
Sören Hellmark 1958
Castorama Mixad Klubbtävling 12 personer* 16.686 p 2012
*Castorama Klubbtävling 12 personer:
1. Philip Åman 77 Totalt 2283p
2. Sofie Ström 87 Totalt 1603p
3. Fredrik Sangberg 90 Totalt 1514p
4. Erik Hagström 73 Totalt 1473p
5. Reetta Hallila 83 Totalt 1462p
6. Johanna Aalto 89 Toalt 1372p
7. Robert Kronberg 76 Totalt 1356p
8. Nasser Sebabi 82 Totalt 1334p
9. Eric Persson 63 Totalt 1304p
10. Viktor Fröberg 90 Totalt 1193p
11. Anette Persson 85 Totalt 1138p
12. Oskar Rybo 89 Totalt 1098p
Md arra
Md go teborgsvarvet 2017
Md kvilles va rta vling 2017
Md logga friisk 16
Md smc
SMC
Md jubileumslopp
Md lindholmenstafetten
Springigbg 550x125
Md sam
Md brain athletics
Md ska rmavbild 2016 03 15 kl. 09.30.29
Md waterfront hotel
Md radison
Md nw logo
Md osteopat
Md md sponsorhuset
Md friskis logo
Md idrottens bingo logo
OM ni spelar, tänk på IF Kville :-)
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub